3 Temmuz 2016

Allah De Ötesini Bırak - Uğur KOŞAR


Allah de Ötesini Bırak Kitap Yorumu


Aslında okumak aklımda bile yoktu sadece çok satanlar listesinde gördüğüm, her zaman gözüme ilişen ama bir türlü elime almadığım bir kitaptı. Kuzenimin kitaplığını karıştırırken bu güzel kitaba denk gelince okumak istedim.

Kitap isminden de anlaşılabileceği gibi tasavvufi bir kitap. Kitabı okurken sakinleştiğinizi, mutlu olduğunuzu hatta arındığınızı hissediyorsunuz. 
Kitap bir şey öğretmeyi değil, aslında öğrendiğiniz ama hakkında düşünmediğiniz konuları tefekkür ederek yani anın farkına vararak hissetmenizi ve yorumlamanızı istiyor.
Ve başarıyor da.

Sevdim. 173 sayfaydı ve sanıyorum 2 günde bitirdim. İçinde Hz. Ali'den, Hz. Musa'dan, Hz. Mevlana'dan ve Peygamber Efendimizden güzel kıssalar vardı. Gerçekten ruhunuzun doyduğunu ve zihinle olan kavganızda 1-0 öne geçip, özünüzü bulmaya bir adım daha yaklaştığınızı hissediyorsunuz.

Benim sevdiğim kıssalardan biri Hz. Mevlana ile oğlu arasında geçiyordu;


Hz. Mevlana bir gün eve gelir, oğlunu üzgün görür;
Sebebini sorar.
Oğlu: “Hiç…” der.
Hz. Mevlana dışarı çıkar. Kapıda asılı bir kurt postu vardır, onu alır üstüne giyer. Ellerini havaya doğru açıp ulumaya başlar. Oğlu babasının bu haline bakıp güler.
Hz. Mevlana:
“Evladım, gördün mü?” der.
"Dünya dertleri de işte böyledir.
Kurt, aslında korkutucu bir hayvandır. Ama sen o postun arkasında babanın olduğunu bildiğin için korkmadın ve güldün.
İşte bütün dertlerin arkasında da Rabbinin olduğunu bil ve ona güven..."

Birde beni etkileyen diğer kısım yeni biriyle tanıştığınızda nasıl dua etmeniz gerektiği hakkındaydı;


Arzu şeytanidir niyet ise Rahmanidir.

Yeni biriyle mi tanıştın, hemen niyet et ve de ki: Ey Rabb’im! Ben bir yola çıktım, niyetim evlenmek ve huzur­lu bir yuva kurmak. Ancak evvel ve ahir olan sensin; alim olan, en iyi bilen de sensin. Ben sonumu bilemem ki, bu mümkün değil. Bu yüzden sana geldim, kapını çaldım. En iyi bilene tam tevekkülle sığınarak niyetimi sunuyorum. Şa­yet sevdiğim bu insanla evlenmem hayırlı olacaksa bana bu evliliği nasip et, eğer bu evlilik beni yorup yıpratacaksa sen henüz başlamadan evliliğime “mâni’’ isminle engel ol. Bu yolda seni vekil kıldım.
Artık üzerindeki yükü bıraktın. Artık sorumluluk sende değil, onu Rabb’ine verdin. Şimdi rahatça gözlerini kapatıp uykunu da uyuyabilirsin. Çünkü “el-vekil” olan Allah sana yardımcı olacaktır. İşte o zaman bu evlilik olsa da olmasa da sevineceksin!

Kitabın sevdiğim kısımlarından;

"Karşında o kadar çok maskeli insan var ki onları tanımak için yoruluyorsun. Şayet dikkat edersen güzel olan bir şey var; o senin hakkını aldıkça, sen onun sevaplarından kazanıyorsun. O halde kaybettim diye üzülme, biraz daha derin bakarsan, aslında kazandığını fark edeceksin!..."


"Bir keresinde şeytan Hz. Ali’ye r.a diyordu ki, madem bu kadar Rabb’ine tevekkül ile bağlısın hadi bakalım şu köprüden atla da seni kurtarsın Allah’ın. 
Hz Ali r.a durdu ve şeytanı o halt edici muhteşem sözünü yüreğinden döküverdi. 
Ey iblis! Kul Rabb’ini imtihan etmez!""İnsan insanın aynasıdır. Kişi kendisi nasılsa, karşısındaki insanı da öyle görür."


"Söylenecek çok şey varken bile sus. Susmak boyun eğmek değil, tam aksine olgunlaşmanın ilk adımıdır. Ve daima anımsa; Sen sustuğunda melekler konuşmaya başlar."


"Her insan bir damladır, kainat denen okyanusa kavuşmak isteyen... Oysa bir adım ötededir aradığı. Ancak gözleri kördür göremez. Ona tek engel ise yine kendi nefsidir…"


"Seni anbean gözetleyene layık olmaya çalış, dünyaya gönderilmiş bir halife olduğunu unutma! Bu hayat sana verilmiş bir emanettir, düz ol doğru ol ki! Emanete ihanet etmemiş olasın. Ve kini, nefreti, fesatlığı bırakıp devamlı sev. Sev ki; ALLAH da rahmetiyle sevdiklerine , yüreğine, evine tecelli etsin."


"Kendini küçümseme, her şeyi yoktan var eden Allah önemsiz, değersiz hiçbir şey yaratmaz.""Allah gereksiz hiçbir şey yaratmaz. O seni bu dünyaya göndermişse mutlaka bir eksiği tamamlaman içindir."


"Bir hata, bir şeyi eksik yaptığında hemen şeytan ortaya çıkar, kendini değersiz hissettirir, işte o an de ki:

"Hatadan ve eksiklikler müezzin olan Allah'tır. Kul dört dörtlük olmaz ! " ve onu susturuver.""Gönlün yara almış ise üzülme,çünkü yara almış gönülde nur vardır, rahmet vardır.

O, ALLAH'ın rahmetini kana kana içerek beslenir."Sevgilerimle...

8 yorum:

 1. Şu aralar başka bir kitabı okumaya niyetleniyorum. Bitirir bitirmez bu kitabı okuyacağım umarım. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Kukla yoğun bir okuma serüvenine girmişşş :)) Devamını Dilerim efenim :))
  Gülücüklü Kal...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devamı gelecek efendim İnşallah :)
   Peykii, siz isteyin yeter ki :)

   Sil
 3. ramazana uygun kitaplar okumuşsuuun :)

  YanıtlaSil
 4. Ayy böyle yazıları devamını bekliyorum.
  En çokta Mevlana'nın hikâyesini beğendim .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni de Mevlana'nın o kıssası çok etkilemişti. Ne kadar da haklı. Her şeyi çok büyütüyoruz gözümüzde.

   Sil

Fikirlerinizi önemsiyorum,
Lütfen benimle düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin ! :)
Not: Siyasi, ideolojik ve hakaretvari yorumlarda bulunmadığınız için teşekkür ederim.

designed by Charming Templates